Kupując produkty spożywcze (i nie tylko) można spotkać się z różnego rodzaju oznaczeniami na opakowaniu. Jednym z nich jest symbol Fair Trade – co to oznacza? Umieszczony na etykiecie znak informuje nas o tym, że dany artykuł został wytworzony w krajach głębokiego Południa, w procesie produkcji nie brały udziału dzieci, a pracownicy otrzymali godne wynagrodzenie. Przyjrzyjmy się bliżej informacjom na temat tego symbolu i związanej z nim idei omawianej w poniższym artykule.
Wszystko, co musisz wiedzieć o Fair Trade
Znak ten może być stosowany przez producentów posiadających odpowiednią licencję. Aby ją zdobyć, muszą wykazać, że proces wytwarzania odbywa się w zrównoważony ekologicznie i społecznie sposób. Oznaczenie Fair Trade jest umieszczane na produktach spożywczych, wyrobach ze złota i bawełny oraz tekstyliach i w zależności od rodzaju artykułu może znajdować się na czarnym bądź białym tle.
Możliwość posługiwania się tym symbolem to proces wymagający udowodnienia, że wykorzystywane surowce pozyskiwane są w etyczny sposób, a praktyki handlowe, produkcja i wszelkie związane z nią zagadnienia odbywają się z poszanowaniem praw pracowników i środowiska naturalnego. Ponadto zgodnie z ideą Fair Trade pracownicy otrzymują godne wynagrodzenie za wykonaną pracę, mają zapewnione odpowiednie warunki socjalne oraz mogą liczyć na równe płace dla kobiet i mężczyzn.
Dlaczego warto sięgać po produkty z symbolem Fair Trade?
Przede wszystkim dlatego, że możemy mieć pewność, że zostały one wytworzone w etyczny sposób. Wybierając produkty Fair Trade, udowadniamy, że zależy nam na zrównoważonym podejściu do zakupów i chcemy, aby nie powstawały kosztem pracy w niehumanitarnych warunkach i bez zapewnienia odpowiedniego wynagrodzenia pracownikom. Warto sięgać po artykuły z tym oznaczeniem również dlatego, że wspieramy w ten sposób drobnych wytwórców z ubogich rejonów, zapewniając im niezbędne środki do życia, a nie międzynarodowe korporacje.
Międzynarodowy symbol Fair Trade znajduje się na zarówno na tekstyliach i wyrobach ze złota oraz bawełny, jak i produktach spożywczych – kawie, słodyczach, orzechach, płatkach zbożowych oraz innej żywności.